בית הטור של יעל למה ביקשה אסתר לתלות את בניו של המן?

למה ביקשה אסתר לתלות את בניו של המן?

דוא הדפסה PDF

תוך כרסום וופל שהוא גם פרווה וגם פג תוקף  שנשאר ממשלוחי המנות. נראה לי שעדיין ניתן לכתוב על פורים.

השנה, תוך כדי הקשבה לקריאת המגילה, תפסה את תשומת לבי שיחתם של אחשוורוש המלך ואסתר, אחרי שהפור התהפך והיהודים הרגו גם את עשרת בני המן. או אז, אחשוורוש פונה לאסתר ושואל אותה מה היא עוד רוצה לבקש ממנו. אסתר, המלכה הענוגה, אומרת למלך ש"אם על המלך טוב" וכו וכו' "יצווה לתלות את עשרת בני המן". בהתחלה, לא הבנתי מה כל כך בער לאסתר לבקש, לאחר שכבר הרגו את בני המן, שגם יתלו אותם. הסתכלתי בכל מיני פירושים והדעה הרווחת היא שבימים ההם, זאת הייתה צורת הביטוי של ניצחון.

לי, הבקשה של אסתר יותר מתחברת עם חיבור שכתב היינריך היינה ותרגם חיים שפירא בספרו "שיחות על תורת המשחקים". היינה מתאר בצבעוניות רבה איך יראה היום המאושר בחייו - בבקתה בשוויץ ליד האגם.  ואז הוא ממשיך: "אם ירצה האל לעשותני מאושר ממש, הנה התוספת שתעשה את היום למושלם: אני רוצה שמול הבקתה, לפני האגם, תשתרע שדרה של עשרים עצים, ועל כל עץ יהיה תלוי... בן אדם! - אנשים ששנאתי במרוצת החיים. כן, באגט פריך, חמאה צהבהבת, קפה משובח וכל שונאי תלויים על עצים על רקע הנוף האלפיני הנפלא - אין אושר גדול מזה"!

אני יכולה לתאר את אסתר לפני התהפך הפור: היא המלכה בארמון. ולמרות זאת, פקידי המלך עושים בממלכה ככל העולה על רוחם תוך שהם משטים במלך ומתכננים להרע לעמה. היא באיזה אופן, מרגישה חוסר אונים בתפקידה הייצוגי כמלכה.  ואז, במהלך אסטרטגי מושלם היא הופכת את הקערה על פיה.  וכשאחשוורוש שואל אותה מה היא עוד רוצה, לא מעניין אותה להתעסק בהתיפיפות הנפש. היא מבקשת לראות את הפקידות הבכירה תלוייה. יתכן שמדובר, במעשה שמבטא את הניצחון, כמו שהפרשנים אומרים, אך לי אין ספק שזה גרם לה הנאה מרובה. הנאה שאנו שותפים לה באופן פעיל, כי עובדה שברגע שמוזכר הצורר שנפח את נשמתו  לפני מאות בשנים, אנו עדיין מכים ומוחים את זכרו בעליצות רבה.

עדכון אחרון ( ראשון, 24 אוגוסט 2014 04:22 )  

חפשו אותנו...

Facebook

מבזקים