בית חדשות הפיסגה חדשות פניה של יעל ענתבי לשרי הקבינט: אפשרו לעירייה לאכוף את החוק בשכונות הערביות בירושלים

פניה של יעל ענתבי לשרי הקבינט: אפשרו לעירייה לאכוף את החוק בשכונות הערביות בירושלים

דוא הדפסה PDF

מאז הקמת גדר ההפרדה בתוך תחום ירושלים הממשלה מזניחה את השכונות הערביות שנשארו מעבר לגדר, שועאפט וענאתא, שכונות אלו מתאפיינות בעוני, סמים, עבריינות וטרור. כתוצאה מכך הפכו לבלתי נסבלים חייהם של חלק מתושבי פסגת זאב, שכיום מלקטים קליעים מידי פעם, "זוכים" לשריפות מבקבוקי תבערה, סובלים מרעשים ובניה בלתי חוקית מאסיבית.  הממשלה שלא מאפשרת לעיריית ירושלים להיכנס לשטח זה ולאכוף את החוק גרמה להגדלה משמעותית של מספר הערבים בירושלים ולנזקים לתושבי פסגת זאב.לאחר חלוקת ירושלים ע"י גדר ההפרדה, הגיעו עשרות אלפי ערבים (ההערכה היא כי מדובר בכ- 50,000 שוהים בלתי חוקיים) לירושלים שמעבר לגדר ההפרדה מכל רחבי יהודה ושומרון.המעבר בין רמאללה ושכם לתוך שכונת שועאפט שמעבר לגדר הוא מעבר חופשי ללא שום מחסום. התושבים הערבים בעלי תעודות הזהות הישראליות העדיפו לעבור משועאפט לתוך ירושלים שבפנים הגדר. מעבר לגדר לא נעים לחיות כי צריך לעבור מחסום, אין חינוך טוב, אין פינוי זבל, יש פשיעה וכו',. דירות שמתפנות מאוכלסות מיידית על ידי שוהים בלתי חוקיים, אין ואקום. בצורה זו גדר ההפרדה הכניסה עשרות אלפי ערבים לירושלים.  הממשלה אינה מעניקה גיבוי לפעולות אכיפה נדרשות שעיריית ירושלים מבקשת לבצע, כך נבנו עשרות מבנים רבי קומות ללא היתרים ואישורים בשכונות שועאפט וענאתא שהם לכאורה בריבונות ישראל וכך גדלה עוד האוכלוסייה הערבית בירושלים בחסות ממשלת ישראל.התעלמות הממשלה מבקשות עיריית ירושלים לאפשר לה לאכוף את החוק בשכונות הערביות מהווה עידוד לערבים לבצע מעשים שחומרתם עולה ככל שמתמשכת השתיקה והיעדר התגובה. בנוסף לבניה המאסיבית של אלפי יחדות דיור מדובר גם בהשלכת בקבוקי תבערה שגרמו לשריפות, מדובר בשריפת אשפה שהעירייה לא יכולה לפנות בתוך השכונות הערביות תוך גרימת זיהום אוויר קשה בצפון ירושלים, קריאות מואזין שנמשכות הרבה מעבר לחמש פעמים ביממה ובדציבלים גבוהים מאוד, רמקולים מגני אירועים שמטרידים את האזרחים כולם, ירי זיקוקים ללא הגבלה וירי חופשי שדולף לפסגת זאב ועוד... הקמת גדר ההפרדה בתוך ירושלים הביאה כצפוי להתעלמות מהשטח שנשאר מחוץ לגדר ומהווה סיכון לתושבי צפון ירושלים בפרט ולירושלים בכלל.לאחר מיצוי כל האפשרויות פנתה סגנית ראש העיר יעל ענתבי לשרי הקבינט המדיני בטחוני שבאחריותם לדאוג לתושבי  המדינה במכתב המנסה להניע אותם לפעול למען תושבי ירושלים. זו לשון המכתב שנשלח אליהם:"לכבוד השרים - אביגדור ליברמן, גלעד ארדן, איילת שקד, משה כחלון, אריה דרעי, ישראל כץ, זאב אלקין, נפתלי בנט, יואב גלנט חברי הקבינט המדיני בטחוני - דומני שכולכם שירתתם בצה"ל תקופה כזו או אחרת.בוודאי זכור לכם אחד השיעורים הראשונים אותו העביר מפקד חדור מוטיבציה, שהיה גדול מכם רק במספר חודשים ושהרכיב משקפי שמש גם כשלא הייתה שמש כדי להעצים את סמכותו. התפאורה עשתה את שלה, ואתם למרות העייפות, הקשבתם לכל מילה. אמנם בטירונות הזמן קצר, אך בגלל חשיבות העניין, המפקד דיבר אתכם במשך שני שיעורים שלמים, על המילה "אחריות" והמשתמע ממנה:
א - הכוונה היא לאני, קודם כל אני צריך לקחת אחריות על עצמי.אח - לאחר שלקחתי אחריות על עצמי אני יכול לקחת אחריות על אחי כשהכוונה למעגל הקרוב אלי. אחר - השלב הבא הוא לקיחת אחריות על האחר - והכוונה היא לכל אדם באשר הוא. אחרַי - ברגע שלקחתי אחריות על שלשת המעגלים הראשונים אני יכול להוביל אחרַיאחריו - אמונה. אחרי הקב"ה (מפקדים שעפים על עצמם יגידו שזה הם)ולבסוף – אחריות.כמובן שיש חשיבות לסדר: אדם אינו יכול להיות אחראי על אחר לפני שהוא אחראי על עצמו.ולבסוף, הוסיף המפקד,  המילה אחריות מתחילה ב- א ומסתיימת ב- ת, והכוונה היא שכשמישהו לוקח אחריות, האחריות צריכה להיות כוללת מההתחלה ועד הסוף.
מה שחשוב כאן הוא המסר והנוסטלגיה... נזכרים בשיעור הזה וכבר מריחים את ריח השטח ושמן ניקוי הרובים של מדי ב', נזכרים בפלנליות ובגעגועים לבית וחושבים על הדרך המופלאה שעברנו מאז ועד היום...כיום, הגעתם אתם לתפקיד המכובד של חברי הקבינט הביטחוני - כבוד גדול! אחריות גדולה! בפנייתי זו אליכם, רציתי לשאול, איך היום אתם מיישמים את אחד הערכים החשובים שלמדנו?איך אתם פורטים את המילה אחריות על כל מורכבותה ביחס לשכונות הירושלמיות שועאפט וענאתא שמעבר לגדר ההפרדה?המציאות הירושלמית שם קשה,  אציין כי פניות לרוה"מ והשרים הרלוונטיים לא זכו למענה הולם מעבר למילים חסרות משמעות, נטולי אחריות!
בשכונות הירושלמיות שועאפט וענאתא שמעבר לגדר ההפרדה אין אחריות ישראלית, הממשלה לא מאפשרת לעירייה לאכוף את החוק ולתת שירותים לתושבים, לדוגמא:עבירות בניה – משטרת ישראל אינה מוכנה לאבטח את פקחי עיריית ירושלים באכיפת חוקי הבניה. התוצאה – עשרות מבנים, רבי קומות, נבנים ללא אישורי בניה, ללא פיקוח ועל אדמות ציבוריות. עבירות איכות הסביבה – אין אכיפת עבירות רעש מגני אירועים, רמקולים המופעלים בשעות הלילה בניגוד לחוק, זיקוקין דינור וזיהום אוויר כתוצאה משריפת אשפה.שב"חים – לאחר בניית גדר ההפרדה בתוך ירושלים נכנסו לירושלים שמעבר לגדר (לשטח השיפוט של ירושלים) עשרות אלפי שב"חים שהגיעו מכל רחבי יהודה ושומרון להתגורר באלפי יחידות הדיור שנבנו ללא אישור ובכך גדלה אוכלוסיית ירושלים בכ- 50,000 ערבים מיו"ש (לפי הערכות השב"כ).ירי נק"ל – קולות ירי נשמעים בתכיפות יום יומית, בחודשים האחרונים הגיעו מאות קליעים לפסגת זאב ונווה יעקב. מספר אנשים נפצעו, נזק נגרם לרכוש.כתוצאה ממחדלי הממשלה, שכונות אלו אשר בשטח השיפוט של ירושלים ובריבונות מדינת ישראל, דה פקטו, אינן באחריות ישראל. לאט לאט איבדנו את הריבונות שם.
מצב זה, של חוסר נטילת אחריות מינימלית שלכם, גורם לסבל רב ל- 100,000 תושבי השכונות היהודיות פסגת זאב, נווה יעקב והגבעה הצרפתית. כנציגת פסגת זאב במועצת עירית ירושלים אני מקבלת פניות רבות ומרגישה יום יום את חוסר האונים של התושבים החיים למעשה באנרכיה והפסיקו להאמין באפשרות ליישם את שלטון החוק במדינת ישראל.לאחרונה פרסמה משטרת ישראל תכנית פריסה במזרח ירושלים אשר למרבה הפלא אינה כוללת את השכונות הערביות שמעבר לגדר ההפרדה – ויתור מראש על ניסיון להחזרת השליטה הישראלית בשטח.
לסיכום, המצב בצפון ירושלים הוא אנרכיה בתחום השיפוט של ירושלים בשטח שהוא "על הנייר" מדינת ישראל. חבית חומר הנפץ שמתעצמת במחנה הפליטים שועאפט והשכונות הירושלמיות הערביות הסמוכות שמעבר לגדר, מובילה את הפעולות החבלניות הקיצוניות ביותר נגד ישראל ומשפיעה על תושבי שכונות ערביות מתונות יותר. מצב זה גורר תחושת חוסר ביטחון לתושבים שומרי חוק יהודים וערבים משני צדי הגדר.שיהיה ברור, אי לקיחת אחריות על שטחים אלו, לא משאירה את המצב סטטי. משמעותה -קבלת החלטה להפקרת הריבונות הישראלית ובפועל ויתור על השטח בניגוד לחוק יסוד: "ירושלים בירת ישראל". וכך, חוסר האחריות על השטחים הללו שאתם ואנחנו מופקדים עליהם גורמת למציאות בה הממשלה לא מאפשרת יישום הריבונות הישראלית בירושלים ובפועל גרמה לחלוקת העיר ולכניסת עשרות אלפי ערבים לירושלים תוך סבל וסיכון לתושבים.חלק מההצעות הקונקרטיות לתיקון המצב העברתי, מתוך היכרותי את השטח, לגורמים השונים.  ומיותר לציין כי לא נעשה עמם דבר.
מה את/ה אומר/ת, האם הגיע הזמן שתיקחו אחריות על כל המשתמע ממנה? או שתשאירו אותה כשיעור תיאורטי לטירונים מלאי געגועים לבית?
בברכה, יעל ענתביהעתק: מר בנימין נתניהו, רוה"מ, עדיין לא קיבלתי את התייחסותך למכתבי בנדון מ 16.3.16עו"ד אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי– אבקש את התערבותך ליישום חוקי המדינה בירושלים"
תגובת השרים לא הגיעה עד כה. נמשיך לעקוב ולעדכן כשתגיע תגובה.

 

סטטיסטיקה

מונה צפיות תוכן : 917876

חפשו אותנו...

Facebook

סקר

כדי למצוא מקום מגורים לקשישים שיפונו ממלון דיפלומט לצורך שגרירות ארה"ב יש כוונה לבנות מבנה דיור מוגן נוסף בפסגת זאב בשטח המיועד לבית אבות. את/ה בעד או נגד?
 

מבזקים

מבזקים


חדש באתר

זמני השבוע

פרשת השבוע:
שלח לך
כניסת השבת: 19:09
צאת השבת: 20:26

תמונת השבוע

 

סגנית ראש העיר יעל ענתבי מעדכנת את רוה"מ נתניהו לגבי כביש 437