בית חדשות הפיסגה חדשות ברגע האחרון לפני ההצבעה שונה חוק ירושלים כך שלא תתאפשר הקמת מועצה ערבית בשועאפט

ברגע האחרון לפני ההצבעה שונה חוק ירושלים כך שלא תתאפשר הקמת מועצה ערבית בשועאפט

דוא הדפסה PDF

סגנית ראש העיר ירושלים יעל ענתבי הצליחה לשנות את חוק ירושלים שאושר הלילה בכנסת.

מספר חברי כנסת דיווחו במהלך הלילה לענתבי כי ברגע האחרון, לפני ההצבעה הסופית,  שונתה הצעת החוק. הסעיף הראשון בהצעת החוק שהגיש הבית היהודי, בעקבות סיכום עם רוה"מ והשר אלקין, היה מאפשר להקים בתוך שטח ירושלים מועצה מקומית מוניציפאלית נפרדת מעיריית ירושלים, כאשר כוונת העומדים מאחורי ההצעה הייתה להקים מועצה מקומית נפרדת בשועאפט שמעבר לגדר ההפרדה. אולם לפי אותו עיקרון גם בעיר בעתיקה, כפר השילוח או אבו דיס יכלו להתנהל כמועצה ערבית עצמאית.

סגנית ראש העיר ירושלים, יעל ענתבי ניהלה מאבק עיקש נגד סעיף זה שיפגע לדעתה בתושבי ירושלים. בפגישות שקיימה עם חברי כנסת הסבירה להם את המסתתר מאחורי הסעיף הבעייתי שלא היה מובן בקריאה פשוטה.

לדברי ענתבי: "הקמת מועצה ערבית נפרדת לערבים בירושלים, תגרום לנזק בלתי הפיך לירושלים ולמדרון חלקלק שיכול להביא לבסוף לחלוקה ריבונית של העיר.  אם תוקם מועצה ערבית עצמאית, זרם הערבים שיתיישבו בלב ירושלים בין פסגת זאב לגבעה הצרפתית רק יגבר והבעיה הדמוגרפית האמתית תחריף. הזזת הקו המשרטט את התחום המוניציפלי הוא משחק בנדמה לי או כמנהג  בת יענה. כיום השכונות הערביות מחוץ לגדר אינן מטופלות כראוי ע"י העירייה וזה פוגע באיכות החיים של התושבים הערבים והיהודים כאחד. שריפת אשפה שאינה נאספת הגורמת לנזקי איכות סביבה, ירי שזולג גם לשכונות היהודיות, זיקוקין בכל אירוע ובמיוחד לאחר פיגועים, רעשי רמקולים משמחות ומהמואזין – כל אלו פוגעים בתושבי העיר. כל זאת מכיוון שהממשלה אינה רוצה היום לממש את הריבונות הישראלית בשכונות הערביות בירושלים. זו הסיבה שאינה מאפשרת לעירייה לתפקד שם.  לי ברור מעל לכל ספק כי מועצה ערבית נפרדת רק תחריף את הבעיה. ברור כי שלטון עצמי מוניציפאלי רק יפחית את שארית הריבונות והשליטה הביטחונית שקיימות כיום במינון נמוך מאד ומאפשרות לעשרות אלפי שב"חים להתגורר בלב ירושלים".

בעקבות הפעילות של ענתבי הבטיחו לה מספר חברי כנסת לא להצביע בעד החוק, ביניהם חברי הכנסת נגוסה, תושב פסגת זאב, מלכיאלי, תושב נווה יעקב, מוטי יוגב, אמיר אוחנה, גליק  ועוד...

מכיוון שהיה צורך ברוב של 61 חברי כנסת לאישור הצעת החוק, נוצר מצב בו לא היה רוב לאישורו ולכן הוחלט לבסוף להוריד את הסעיף הבעייתי. החוק שאושר מחייב רוב של 80 חברי כנסת למסירת שטח מירושלים לריבונות זרה אולם ניתן לשנותו ברוב של 61 כך שמדובר בחוק הצהרתי גרידה.

 

סטטיסטיקה

מונה צפיות תוכן : 944985

חפשו אותנו...

Facebook

סקר

גורמים במשרד התחבורה מנסים לקדם שוב את התוכנית לביטול האוטובוסים שיוצאים מפסגת זאב ולחייב את כולם להשתמש רק ברכבת. מה דעתך?
 

מבזקים

מבזקים


חדש באתר

זמני השבוע

פרשת השבוע:
מטות מסעי
כניסת השבת: 19:10
צאת השבת: 20:24

תמונת השבוע

 

סגנית ראש העיר יעל ענתבי מעדכנת את רוה"מ נתניהו לגבי כביש 437