בית דת ומסורת

בתי כנסת

ט"ו בשבט עם רבני השכונה

דוא הדפסה PDF

בערב טו בשבט נאספו עשרות תושבי פסגת זאב, משפחות משפחות לארוחת ערב חגיגית וסדר ט"ו בשבט את הערב כיבדו בנוכחות סגן זראש העיר הרב פינדרוס שבירך את החברים, חברת המועצה יעל ענתבי שקשרה את אהבת הארץ לאהבת עבודת האדמה בשיר של יהורם טהר לב "את לי ארץ", הרב ניסן סלמני הכהן והרב דן כהן שתיבלו את דבריהם בדברי תורה והסבר על החג, מנהגיו, מקורות וכמובן שבחה של ארץ ישראל בפירותיה. משה בן עטר קישר את אחדות העץ לאדמה לקשר החסר היום בתוך הקהילה והשכונה.

הערב נערך בעזרתם האדיבה של מפגש השייח, פיצוחי מזרחי, דפוס מג'יק פרינט, אילן הקוסם שתרם את ההגברה ורבים הרוצים להשאר בעילום שם.

את הערב הנהחה אהוד רמבח וריכז אייל מנדלסון.

הערב היה בהחלט בטעם של עוד ורבים ביקשו להנהיג זאת כמסורת גם לחגים הבאים.

אחד מהמאפיינים היפים של הערב שסביב השולחנות ישבו משפחות משפחות בשבת אחים גם יחד.

 

לא נעים לראות מקווה סגור

דוא הדפסה PDF

לפני חנוכה החליטו במועצה הדתית לסגור את מקווה הגברים ברח' ארזי.

היחסים בין המועצה הדתית לגברים הטובלים במקווה בפסגת זאב על בסיס יומי או שבועי, הגיעו לאחרונה למשבר.

גברים הטובלים במקווה מספרים על תחזוקה לא נאותה של המקום מבחינת ניקיון, על התקנת חסכמים שגרמו למים במקלחות לרדת בטפטוף, על בעייה של לקיחת אחריות למקרי חירום שעלולים להתרחש במקווה כאשר אין אחראי שנמצא בכל שעות הפעילות.

עדכון אחרון ( שני, 23 ינואר 2012 19:27 ) קרא עוד...
 

פרשת נח - שתיה לשוכרה

דוא הדפסה PDF
כשבא נח ליטע כרם בא שטן ועמד לפניו, א"ל מה אתה נוטע, א"ל כרם, א"ל מה טיבו, פירותיו מתוקים בין לחים בין יבשים ועושין מהן יין המשמח לבבות דכתיב ויין ישמח לבב אנוש (תהלים קד) א"ל שטן בא ונשתתף שנינו בכרם זה, א"ל טוב, מה עשה שטן הביא כבש והרגו תחת הגפן, אחר כך הביא ארי והרגו, ואחר כך הביא חזיר והרגו, ואחר כך הביא קוף והרגו תחת הכרם והטיפו דמן באותו הכרם והשקוהו מדמיהן, רמז לו שקודם שישתה אדם מן היין הרי הוא תם ככבש זו שאינה יודעת כלום וכרחל לפני גוזזיה נאלמה, שתה כהוגן הרי הוא גבור כארי ואומר אין כמותו בעולם, כיון ששתה יותר מדאי נעשה כחזיר מתלכלך במי רגלים ובדבר אחר נשתכר נעשה כקוף עומד ומרקד ומשחק ומוציא לפני הכל נבלות הפה ואינו יודע מה יעשה, וכל זה אירע לנח הצדיק מה נח הצדיק שהקדוש ברוך הוא פירש שבחו כך, שאר בני אדם על אחת כמה וכמה.  
– מדרש תנחומא, פרשת נח, סימן י"ג
 

לזכר הרב מרדכי אליהו זצ"ל

דוא הדפסה PDF

הרב אליהו - כמחזק התא הזוגי - רבקה שמעון

הרב מרדכי אליהו הסתלק מאתנו, ואי אפשר לי לעבור לסדר היום מבלי לכתוב עליו.  מכיוון שהטור שלי מתמקד בנושא של זוגיות, ברצוני להאיר את דמותו של הרב כפי שהכרתיה מזווית ראיה זו.

עדכון אחרון ( חמישי, 02 ספטמבר 2010 22:29 ) קרא עוד...
 

ט"ו בשבט לאילן ולאדם

בשבת הבאה, פרשת בשלח (30 בינואר למניינם) יחול ט”ו בשבט, ראש השנה לאילנות. כשם שא’ בתשרי ראש השנה הוא יום הדין לכל אחד ואחד, כך ט”ו בשבט הוא יום הדין לאילנות.
“כי האדם עץ השדה”

קרא עוד...
 

כי האדם עץ השדה

יום חמישה עשר בשבט הוא ראש השנה לאילנות. ועל כך נוהגים לאכול ביום זה מפירות האילן ובפרט משבעת המינים שנשתבחה בהם ארץ ישראל. כדי לתת שבח והודאה לבורא יתברך אשר ברא בעולמו אילנות ופירות טובים כדי שיהנו מהם בני אדם.
ולכאורה יש להבין בשביל מה ברא הקב"ה פירות מפירות שונים? הלא האדם יכול לחיות בלעדיהם בלחם ובמים?
אלא הקדוש ברוך הוא שהוא הטוב והמטיב רצה להסב לאדם הנאה ועונג ולכן ברא פירות מסוגים שונים כדי להחיות את נפש האדם שיהיה לו נחת רוח, כי בכל פעם שהאדם אוכל פרי חדש, הדבר מיסב לו עונג רב.
אם הקדוש ברוך הוא ברא בריאה כל כך גדולה אך ורק כדי לעשות נחת רוח לאדם, א"כ אנו מצווים להדבק במידותיו של הקב"ה כמ"ש “והלכת בדרכיו" ולכן צריך כל אדם ואדם להתנהג בדרך זו להשתדל ולגרום הנאה ותענוג לכל הסובבים אותו בכל מה שביכולתו וזאת אדם מסוגל לעשות בכל רגע ורגע על ידי דיבור בנחת ובסבר פנים יפות, וכמו שאמרו חכמינו ז"ל (כתובות דף ק"א) על הפסוק "ולבן, שיניים מחלב", כי מי שמראה שינים לבנות, (דהיינו סבר פנים יפות) לחברו, הרי הוא יותר חשוב מאדם המשקהו חלב. נצייר לעצמנו לו היינו רואים אדם העומד באמצע הרחוב ומחלק כוס חלב חם לכל עובר ושב, כמה היינו מהללים את האדם הזה! אבל חז"ל אמרו שהמראה סבר פנים יפות לחברו, הרי הוא גדול ממי שמשקהו חלב, כי על ידי שאדם מראה סבר פנים יפות לחבריו,  יכול לשנות את מצב רוחו במאה ושמונים מעלות ולהוציאו מצרה לרווחה.
על דברים כאלה אנו מביטים כעל דברים קטני ערך, אבל הקב"ה ברא בשביל זה בריאה שלימה וגדולה להשיב את נפש האדם.
"כי האדם עץ השדה" -האדם נמשל לעץ השדה, כמו העץ שהוא זקוק למים כך גם האדם זקוק למים, ואין מים אלא תורה, וכשם שעץ בלא מים אינו צומח, כך ג"כ אדם בלא תורה. הלומד תורה או הקובע עיתים לתורה בכל יום הרי הוא משנה את דמותו שצומחת ועולה מעלה מעלה ומצמיחה פירות מתוקים מדבש.

הרב אייל שרגא, רב ומורה צדק בפסגת זאב

צילם:סם קוניגסברג

 

דבר תורה לפרשת בא

"ויאמר ה' אל משה ואל אהרן בארץ מצרים לאמר, החודש הזה לכם ראש חדשים".

קרא עוד...
 

דבר תורה לפרשת וארא

"ותעל הצפרדע ותכס את ארץ מצרים"

קרא עוד...
 

דבר תורה לפרשת שמות

ספר שמות מוגדר בפי חז"ל כ"ספר הגלות והגאולה", תחילתו בגלות בני ישראל במצרים, והמשכו בגאולתם ובתחילת בניינם כעם.

קרא עוד...
 

דבר תורה לפרשת ויגש

"ויפג לבו כי לא האמין להם" ( מ"ה,כ"ו)

קרא עוד...
 

דבר תורה לפרשת ויצא

"ויאהב גם את רחל מלאה" (פרק כט', פס' ל').

על הפס' "ויזכור אלוהים את רחל" (פרק ל' פס' כב'), אומר רש"י: "זכר לה שמסרה סימניה לאחותה ושהיתה מצירה שלא תעלה בגורלו של עשו",

קרא עוד...
 

דבר תורה לפרשת תולדות

"ויחרד יצחק חרדה גדולה מאוד" (כ"ז/ל"ג)

מפרשים רבים שואלים מה ראה יצחק לברך דוקא את עשיו וברך אותו בברכות נשגבות כאלה: "מטל השמים ומשמני הארץ", הלא גם אם חשב שאינו רשע, האם לא ידע כי אחיו הקטן טוב ממנו? ומדוע לא בירך את יעקב בטובות העולם הזה?

קרא עוד...
 

סטטיסטיקה

מונה צפיות תוכן : 945005

חפשו אותנו...

Facebook

סקר

גורמים במשרד התחבורה מנסים לקדם שוב את התוכנית לביטול האוטובוסים שיוצאים מפסגת זאב ולחייב את כולם להשתמש רק ברכבת. מה דעתך?
 

מבזקים


חדש באתר

זמני השבוע

פרשת השבוע:
מטות מסעי
כניסת השבת: 19:10
צאת השבת: 20:24

תמונת השבוע

 

סגנית ראש העיר יעל ענתבי מעדכנת את רוה"מ נתניהו לגבי כביש 437